Stříhání psů, trimování a úprava srsti

Jaroslav Mareš
Strakonice

Úprava srsti

Druhy srsti

Podle druhu osrstění rozdělujeme psy na krátkosrsté, dlouhosrsté a hrubosrsté.

Dlouhá srst s podsadou
Tato srst má pevné pesíky, které u většiny plemen přesahují přes hustou kratší podsadu. Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, stačí ji pravidelně rozčesávat a kartáčovat, přibližně dvakrát do roka šamponovat. Časté koupání by zbytečně odmastilo chlupy a pokožku psa. Zvýšená péče je nutná v období línání, kdy je třeba kartáčováním odstranit odumřelou srst.
Hladká srst
Péče o tuto srst je nejjednoduší a v základních principech podobná té předcházející.
Hedvábná srst
Tato srst má dlouhé jemné pesíky, někdy s hustou jemnou kratší podsadou nebo naopak bez podsady. Srst vyžaduje každodenní intenzívní péči, jinak začne plstnatět. Samozřejmostí by mělo být denní rozčesávání a kartáčování, které usnadňuje častější koupání. Některým plemenům s touto srstí se musí odumřelá srst jemně vyškubávat (španělé, setři), většině je pak potřeba zastřihávat srst na uších, tlamičce nebo tlapkách. Typickým plemenem s tímto druhem srsti je jorkšírský teriér.
Kudrnatá nelínající srst
Další druh srsti, která vyžaduje intenzivní péči ze strany majitele psa. Typickým a asi u nás nejrozšířenějším představitelem této skupiny je pudl. Srst má kudrnaté jemné pesíky bez podsady, které odrůstají jako lidské vlasy a pokud se nestříhají začnou se z nich tvořit šňůry. Srst je velmi jemná a snadno plstnatí. Psa je potřeba každodenně kartáčovat a přibližně jednou za dva měsíce vykoupat a upravit střihem.
Hrubá (drsná, drátovitá) srst
Srst má hrubé silné pesíky a velmi hustou podsadu. Základním znakem je, že odumřelá srst nevypadává sama od sebe (pes nelíná), ale musí se pravidelně trimovat (vyškubávat) s následnou doúpravou nůžkami. Aby neplstnatěla, musí se srst pravidelně kartáčovat. Psa stačí koupat pouze několikrát do roka, nejlépe po trimování. Tuto srst má většina teriérů, knírači aj.
Zvláštní druh srsti
Tuto mají např. komondoři nebo puli. Narozdíl od ostatních druhů srsti se měkká podsada nechává zplstnatět s tvrdšími pesíky a formuje se postupně do provazců nebo ploten. Tato srst charakteristicky nelíná, za to však z ní musíme pečlivě odstraňovat nečistoty, které se do ní snadno zachytávají. Protože pod plstí srst a kůže velmi špatně schne, nedoporučuje se časté koupání.